مجموعۀ کینو-آگورا با رویکرد مطالعات سینمایی در نشر لگا منتشر می‌شود.


مازیار اسلامی در گفت‌و‌گو با ایبنا خبر داد: مجموعۀ کینو_آگورا
مجموعۀ کینو_آگورا با رویکرد مطالعات سینمایی منتشر می‌شود.
 تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸.  مجموعۀ کینو_آگورا

مازیار اسلامی گفت: مجموعۀ‌ کینو_آگورا مجموعه‌ای است که انتشارات کانادایی کابوز آن را منتشر کرده.و تا الان ۱۱ جلد آن زیر نظر کریستین ویتلی_ از مهم‌ترین منتقدان معاصر فیلم_ در کانادا منتشر شده و قرار است.به‌زودی به فارسی هم منتشر شود. مجموعۀ کینو_آگورا

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مازیار اسلامی، منتقد و مترجم آثار سینما، دبیری ترجمه.و انتشار یک مجموعۀ سینمایی با عنوان کینو_آگورا را  در نشر لگا بر عهده دارد که قرار است به زودی منتشر شود.

 اسلامی در معرفی این مجموعه به ایبنا گفت: مجموعهۀ کینو_آگورا مجموعه‌ای است.که انتشارات کانادایی کابوز آن را منتشر کرده و تا الان ۱۱جلد آن زیر نظر کریستین ویتلی- از مهم‌ترین منتقدان معاصر.فیلم- در کانادا منتشر شده است.  در هر یک از این‌ کتاب‌ها که خیلی هم کم حجم هستند، حدود ۷۰ صفحه، یکی از مفاهیم یا اصطلاحات مهم.مطالعات سینمایی تبیین شده و شرح مفصلی از آن ارائه شده است؛ همچنین در مورد تاریخچه‌ای که این مفهوم در مطالعات سیاسی داشته.و تحولی که این مفهوم به تدریج پیدا کرده است.

1

اسلامی برخی از عناوین کتاب‌های این مجموعه را این‌طور معرفی کرد: یکی از کتاب‌های این مجموعه.با عنوان «میزانسن» منتشر شده که درباره مفهوم میزانسن و تحول و تاریخ آن در سینما است. کتاب دیگر، مونتاژ است. دکوپاژ، زندگی مولف و…. عناوین دیگر این مجموعه هستند. هر یک از این کتاب‌ها به یکی از مفاهیم سینما می‌پردازد و نویسنده‌ای که در این زمینه.تخصص دارد و فرد شناخته شده‌ای است، آن کتاب را تالیف کرده است.

این منتقد و مترجم سینما افزود: انتشارات لگا از سال گذشته.مسئولیت دبیری و ویراستاری این مجموعه را به من سپرده است تا من ترجمه کتاب‌ها را به مترجمانی بسپارم.که سابقه کار در متون سینمایی دارند. تا الان هم ترجمه کتاب مونتاژ و زندگی مولف تمام شده است.و فکر می‌کنم ظرف یکی دو ماه آینده منتشر شود.

1

اسلامی در مورد رویکرد این کتاب‌ها گفت: این مجموعه، رویکرد مطالعات سینمایی دارد. مفهوم مولف، بیشتر در حوزه نقد فیلم طرح شده است؛ ابتدا از طریق منتقدان فرانسوی در دهۀ پنجاه.و به تدریج هم این نظریه، موافقان و مخالفانی داشته است. کتابی که در این مجموعه به این مفهوم پرداخته، سعی کرده.دیدگاه‌هایی که نسبت به این مفهوم وجود دارد را ارائه دهد و نقاط ضعف و قدرت‌شان را شرح و تبیین کند. یا در کتاب مونتاژ، فراتر از یک مفهوم فنی و تکنیکی به مونتاژ نگاه کرده است.

مونتاژ را به عنوان یک عنصر مهم و کلیدی در زیبا‌شناسی و فرم نهایی فیلم، مورد بررسی قرار داده.و رویکردها و شیوه‌های مختلف آن و دیدگاه‌های انتقادی در مورد میزان اهمیت مونتاژ در تاریخ سینما وجود داشته.را به شکل همزمان توضیح داده است. یعنی از شکل‌های اولیه مونتاژ در سینما که توسط گریفیث به کار بسته شده‌اند.تا الگوهای پیچیده‌تر مونتاژ در دهه ۲۰سینمای شوروی، مثل آیزنشتاین و پودوفکین تا مونتاژ کلاسیک و مدرن. یعنی چشم‌اندازی از مفهوم مونتاژ در تاریخ مطالعات سینمایی ارائه می‌دهد.و دیدگاه‌های متنوعی را مورد سنجش قرار می‌دهد.

1

مازیار اسلامی در پایان تاکید کرد: کتاب‌هایی که به صورت مجموعه‌ای منتشر می‌شود.و پشتش یک هدف و ایده کلی و نهایی است و در نهایت با انتشار تعداد زیادی از این کتاب‌ها محقق می‌شود، باید به شکل پیوسته و مستمر ادامه پیدا کند. اما تجربیات قبلی به من نشان داده.که این پروژه‌ها عموما در میانه کار متوقف می‌شود. امیدوارم که مجموعۀ کینو_آگورا دست کم در حفظ استمرار.در چاپ کتاب الگویی باشد تا بتواند ایده نهایی خودش را محقق کند.

دسته‌بندی نشده

انتشارات لگاسینماکتاب های سینماییکریستین ویتلیکینو_آگوراکینوآگورامازیار اسلامیمطالعات سینمایینشر لگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *