کتاب «با مغزمان چه باید بکنیم؟» منتشر شد.

با مغزمان چه باید بکنیم؟

با مغزمان چه باید بکنیم؟


به گزارش خبرنگار مهر، ترجمۀ کتاب «با مغزمان چه باید بکنیم؟» به‌تازگی توسط نشر لگا منتشر و راهی بازار نشر شده‌ است. مجموعۀ «درنگ‌ها» دربرگیرندۀ آثار فلسفی کوتاه نویسندگان و فلاسفه جهان است که زمینه‌های متفاوتی از ادبیات و زیبایی‌شناسی گرفته تا روانکاوی فرویدی-لاکانی، سنجش علوم شناختی، الهیات، ایدئالیسم آلمانی و نقد سرمایه‌داری را ارائه می‌کند.

کتاب «با مغزمان چه باید بکنیم؟» نوشتۀ کاترین مالابو زبان‌شناس و فیلسوف اهل فرانسه است که با ترجمۀ علی حسن‌زاده منتشر شده است. او به «مغزپژوهی و نورولوژی» گرایش دارد و شاگرد ژاک دریدا است. مالابو با پرداختن به وجهی از کارکرد مغز که به انعطاف‌پذیری آن اشاره دارد، سعی می‌کند تا سیاست و فرهنگ امروز را با علم مغزپژوهی، با طبیعت آشتی دهد.

«انسان‌ها مغزِ خویش را می‌سازند، اما نمی‌دانند که چنین می‌کنند.» بر اساس نگرشی سنتی و مکانیکی، مغز اندامی مرکزی و مرکزیت‌بخش بود، ماشینی که همۀ اندام‌های دیگر را کنترل می‌کند. این‌نگرش مرکزیت‌بخش به مغز برای مدت‌ها نشان‌دهندۀ ایدئال حکمرانی بود: رهبری یگانه که همۀ اعضا را هدایت و کنترل می‌کند. با این‌همه، علوم اعصاب جدید این نگرش به مغز را در هم کوبیده‌اند و مغز را نه ماشینی خودآیین، بلکه شبکه‌ای از به‌هم پیوستگی‌های نورونی می‌انگارند که هیچ مرکزیتی ندارد. این‌تغییر نگرش به مغز با تدبیری بنیادین در شیوه‌های سازمان‌دهی اجتماعی و سیاسی همراه بوده است.

پلاستیسیتۀ مغز پیامدهای سیاسی و اجتماعی‌ای دارد که از قضا همخوان با روح سرمایه‌داری است و عالمان اعصاب به‌کل از آن غافلند. کاترین مالابو در کتاب حاضر سویۀ سیاسی و اجتماعی مفهوم پلاستیسیته را بررسی می‌کند و می‌کوشد معنای رادیکال و رهایی‌بخش پلاستیسیتۀ مغز را بپروراند. از همین‌روست که او سخن معروف مارکس دربارۀ تاریخ را در مورد مغز به کار می‌برد: «انسان‌ها مغز خویش را می‌سازند، اما نمی‌دانند که چنین می‌کنند».

این‌کتاب با ۱۱۸ صفحه و قیمت ۴۰ هزار تومان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهرنیوز

نقد و بررسینقد و بررسی کتاب

انتشاربا مغزمان چه باید بکنیم؟فلسفهکاترین مالابوکتابکتاب فلسفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.