کتاب «بدن به‌مثابۀ شیء سینمایی» منتشر شد.

بدن به مثابه شیء‌ سینمایی

بدن به مثابه شیء‌ سینمایی


به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «بدن به‌مثابۀ شیء سینمایی» نوشتۀ لزلی استرن به‌تازگی با ترجمۀ صالح نجفی توسط نشر لگا منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب ششمین‌عنوان از مجموعۀ «کینو_آگورا» است که این‌ناشر با سرپرستی مازیار اسلامی منتشر می‌کند.

لزلی استرن نویسندۀ این‌کتاب، استاد دانشکدۀ هنرهای بصری در دانشگاه کالیفرنیا در سندیگو است. او نویسندۀ کتاب‌های «ارتباط اسکورسیزی و کتاب سیگاری‌ها» و یکی از ویراستاران کتاب «والۀ تو شدن: جستارهایی درباره سینما و اجرا» است. آثار او درحدفاصل حیطۀ رشته‌های مختلف حرکت می‌کند، هم شامل نظریه می‌شود هم تولیدهای غیرنظری. او نوشته‌های فراوانی در حوزه‌های فیلم، اجرا، عکاسی، تاریخ فرهنگ و فمینیسم منتشر کرده‌است. جستارهایش در نشریه‌هایی چون اسکرین، M/F، camera obscura، Film Reader، Image Forum (به زبان ژاپنی)، Trafic (به زبان فرانسه)، Emergences و Critical Inquiry منتشر شده‌اند.

کندوکاوی باریک‌بین و جهان‌شمول

کتاب «بدن به‌مثابۀ شیء سینمایی» کندوکاوی باریک‌بین و جهان‌شمول دربارۀ موضعِ به‌ظاهر موحشِ بازنمایی‌ بدن‌های مرده و کالبدهای بی‌جان در سینماست تا نویسنده «مسائل نظریه و نقد فمینیستی فیلم، نظریۀ روایت، مسائل فلسفۀ معاصر، معنای بازیگری در سینما و بسیاری موضوع‌های دیگر» را با نگرشی نقادانه در کتاب به بحث بگذارد. لزلی استرن برای این منظور فیلم‌ها و فیلمسازان گوناگونی را در تحلیل‌ خود جا داده است: ژان‌لوک گُدار، آلفرد هیچکاک، اورسن ولز، میکل‌آنجلو آنتونیونی، جان فُرد، انیِس واردا و توماس گُتیِرِس آلِئا، فیلمساز فقید کوبایی، و بسیاری فیلم و فیلمساز دیگری در این بین.

با این‌وجود نویسندۀ کتاب پیش‌رو، برای پیشبرد بحث‌هایش بر سه فیلم تمرکز دارد و به جزئیات آن‌ها می‌پردازد: واپسین فیلمی که ماکس اُفولس در هالیوود ساخت، لحظۀ غفلت (۱۹۴۹) با نقش‌آفرینی جون بِنِت؛ فیلم استرالیاییِ داستان ژاپنی (۲۰۰۳) ساختۀ کارگردان زن استرالیایی سو بروکس؛ و خانه‌به‌دوش (۱۹۸۵) ساخته انیِس واردا.

استرن در هر گامی که برمی‌دارد صدایی منحصربه‌فرد و سبک تحریری شخصی و شاعرانه در کار می‌کند که حاصل فهم دقیق فلسفۀ مدرن، از جمله مارتین هایدگر و برونو لاتور، و دلدادگی عمیق به همۀ اشیای سینمایی، اعم از مرده و زنده، است.

منبع: خبرگزاری مهرنیوز

نقد و بررسینقد و بررسی کتاب

بدن به‌مثابۀ شیء سینماییسینماکتابکتاب سینماییکینو_اگوراکینوآگورالزلی استرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.